reCAPTCHA 3 Yeni Sürümü Geliyor

Mehmet 17 May 2018 İnternet 147 views  0

Google’ın botları durdurmak için geliştirdiği yazılımın 3. sürümü yakında geliyor.

Pek çok internet sitesinde kullanıcı girişi yaparken veya kayıt olurken “Robot değilim!” butonuyla karşılaşıyoruz. Butonu tıkladığımızda ise karşımıza karelere bölünmüş fotoğraflar geliyor. Bu fotoğraflardan tek tek nesneleri seçmemiz talep ediliyor.

reCAPTCHA adı verilen bu program, eskiden okunması neredeyse imkansız kelimeleri veya rakamları alt kısma yazmamızı talep ediyordu. İkinci sürümünde ise çoğunlukla yol tabelaları ve araçlarla karşılaşıyoruz. Bu testler bazen hatalar sebebiyle kullanıcıya vakit kaybettirebiliyor.

Google, botları engellemek amacıyla geliştirdiği reCAPTCHA yazılımının 3. sürümününde vakit kayıplarını azaltmayı amaçlıyor. Henüz beta aşamasındaki yazılım, kullanıcıların sitedeki davranışlarını gözlemleyerek kullanıcıya 0 – 1 arası puan verecek.

Bot benzeri davranışlar sergilemek kullanıcıyı 0 puana çekerken, insansı davranışlar 1 puana yaklaştıracak. Bu puanın oluşturulmasında fare hareketleri de dahil olmak üzere pek çok detay gözlemlenecek. Bu puanlama sonucunda kullanıcı herhangi bir kelimeyi okumaya çalışmadan giriş yapabilecek.

Türkiye’nin En İyi Web Radyosu Anonim Fm
Uzayda Sudan Roket Yakıtı Üretilecek
Biletix Müşterilerin Bilgileri Çalındı
Yeni Resim Yükleme Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.