reCAPTCHA 3 Yeni Sürümü Geliyor

Mehmet 17 May 2018 İnternet 108 views  0

Google’ın botları durdurmak için geliştirdiği yazılımın 3. sürümü yakında geliyor.

Pek çok internet sitesinde kullanıcı girişi yaparken veya kayıt olurken “Robot değilim!” butonuyla karşılaşıyoruz. Butonu tıkladığımızda ise karşımıza karelere bölünmüş fotoğraflar geliyor. Bu fotoğraflardan tek tek nesneleri seçmemiz talep ediliyor.

reCAPTCHA adı verilen bu program, eskiden okunması neredeyse imkansız kelimeleri veya rakamları alt kısma yazmamızı talep ediyordu. İkinci sürümünde ise çoğunlukla yol tabelaları ve araçlarla karşılaşıyoruz. Bu testler bazen hatalar sebebiyle kullanıcıya vakit kaybettirebiliyor.

Google, botları engellemek amacıyla geliştirdiği reCAPTCHA yazılımının 3. sürümününde vakit kayıplarını azaltmayı amaçlıyor. Henüz beta aşamasındaki yazılım, kullanıcıların sitedeki davranışlarını gözlemleyerek kullanıcıya 0 – 1 arası puan verecek.

Bot benzeri davranışlar sergilemek kullanıcıyı 0 puana çekerken, insansı davranışlar 1 puana yaklaştıracak. Bu puanın oluşturulmasında fare hareketleri de dahil olmak üzere pek çok detay gözlemlenecek. Bu puanlama sonucunda kullanıcı herhangi bir kelimeyi okumaya çalışmadan giriş yapabilecek.

Kanatları Katlanabilen Yolcu Uçağı Gelişiyor
Chorome Güvenlik Bildirim Şeklini Değiştirdi.
Spotify Ücretsiz Sürümü Gelişiyor
HDD Boyunda Harici Ekran Kartı Geliştiriliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir