Chorome Güvenlik Bildirim Şeklini Değiştirdi.

Mehmet 18 May 2018 İnternet 137 views  0

Google, güvenlik konusuna internet kullanıcılarının bakış açısını değiştirecek bir yenilik getirecek.

Her türlü bilgiyi bulabildiğimiz internet, dikkatsiz kullanıldığında tehlikeli bir ortama dönüşebiliyor. Pek çok şirket bu tehlikelere karşı güvenliği artırıyor ve kullanıcıları çeşitli yollarla uyarıyor. Google da Chrome ile kullanıcılarını tehlikelerden korumaya çalışıyor.

Chrome, girilen adreste HTTPS protokolü kullanılıyorsa, siteyi “güvenli” olarak işaretliyordu. Ekstra güvenlik sağlamayan, düz HTTP protokolünü kullanan sitelerde ise herhangi bir uyarı vermiyordu.

Google, internetin güvenli bir yer olması gerektiğini, kullanıcıların ise yine de tehlikelerden korunması gerektiğini düşünerek, bundan böyle güvenli olan siteleri “Güvenli” olarak işaretlemeyi bırakacak.

Bunun yerine HTTPS kullanmayan siteler, “Güvenli değil” olarak işaretlenecek. Üstelik bu işaretleme, dikkat çekecek şekilde kırmızı bir zemin renkte gösterilecek. Google, Chrome’a bu değişikliği Ekim ayında getirecek.

Güncellemeyle beraber insanların internet ortamına olan bakış açısının değişeceği umuluyor. “İnternet güvensiz bir yer; güvenli olan siteler ise bunlar” algısı yerini “İnternet güvenli bir yer; güvenli olmayan siteler ise bunlar” algısına bırakacak.

Kanatları Katlanabilen Yolcu Uçağı Gelişiyor
reCAPTCHA 3 Yeni Sürümü Geliyor
Spotify Ücretsiz Sürümü Gelişiyor
HDD Boyunda Harici Ekran Kartı Geliştiriliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir