Windows 10 İçin Yapay Zeka Geliyor

Mehmet 10 Mar 2018 Teknoloji 295 views  0

Windows 10 için güncellemeyle eklenecek olan yapay zeka, bilgisayarın grafik işlemcisini kullanacak.

Microsoft, yapay zeka odaklı yeni güncellemesinin duyurusunu yaptı. Yeni güncellemeyle birlikte normalde sadece bulut tabanlı gerçekleştirilen yapay zeka hesaplama işlemleri bilgisayarlara taşınarak daha hızlı sonuçlar elde edilecek.

Yeni güncelleme, yapay zeka ve makine öğrenme işlemlerinin GPU üzerinden yapılmasına olanak sağlayacak. Nvidia ve AMD ile bu konuda anlaştığını duyuran Microsoft, yazılım geliştiricilerin yapay zeka odaklı uygulamalar geliştirmesini kolaylaştıracak.

Bu duyuru, oyuncuları biraz kızdırdı. Zira oyuncular tüm donanımlarının tamamen oyunlar için çalışmasını tercih ediyorlar. Oyunlar için en önemli bileşen olan GPU’nun işlem gücünden ödün vermek oyuncuları rahatsız edecektir.

Windows 10’a entegre edilecek yapay zeka özelliklerinin, kullanıcılar tarafından açılıp kapatılabilir bir yapıda olması gerektiği düşünülüyor. Elbette kimse asla kullanmayacağı veya faydasını görmeyeceği yapay zeka özellikleri için işlem gücü kaybına uğramak istemeyecektir.

Diğer taraftan Intel de Windows 10 altında yapay zeka işlemlerini yüklenecek Movidius Myriad X VPU isimli görsel işleme yongasını duyurdu. Diğer taraftan bazı şirketlerin masaüstü bilgisayarlar için özel yapay zeka kartlarını duyurmaları bekleniyor.

Ancak bilgisayar kullanıcıları, ses kartı haricinde yeni PCI donanımlarına çok sıcak bakmıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda masaüstü bilgisayarlar için fizik kartları piyasaya çıkmıştı. Kullanıcılar tarafından benimsenmeyen bu kartlar, kısa süre içinde piyasadan yok olmuştu. Bakalım yapay zeka yongaları ve kartlarında da benzer bir durum yaşanacak mı.

Etiketler: , , , ,
iPhone 12 Kutusundan Şarj Cihazı ve Kulaklık Çıkmamasının Nedeni
Apple’ın Uygun Fiyatlı HomePod Hoparlörü
Microsoft’un Güncellemesi Kullanıcılarda Mavi Ekran Sorununa Neden Oldu
Yeni Yüzüyle Playstation 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.