Sokak hayvanlarını unutmayalım !

Mehmet 10 Oca 2017 Haber 0 views  0

Türkiye son günleri soğuk kış günlerinin ve yoğun kar yağışının etkisi geçiriyor. Ancak soğuk hava ile mücadele edenler sadece insanlar değil! Yaşamlarını sokaklarda sürdüren birçok hayvan her yerin karla kaplandığı bugünlerde adeta ölüm-kalım mücadelesi veriyor. Peki soğuk kış günlerinde sokak hayvanları için neler yapılabilir?

Sokaklarda yaşan o canlar için çok küçük bir hamle bile hayatta kalmaları için yeterli olabilir.  İşte sokak hayvanlarına yardım etmek isterseniz yapabileceklerinizin listesi:

* Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte yada motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

* İçine girebilecekleri minik bir baraka ya da soğuktan koruyacak karton sığınaklar yapın. Boş bir kartonu kuytu bir köşe de yan yatırmak bile çok büyük bir yardım olabilir.

kış günü sokak hayvanları

* Sokak hayvanları için dışarıya koyulan suların içine 1 damla zeytinyağı damlatmak soğuğa karşı dirençlendirir.

* Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz, en yakın belediyeye haber verin ve takipçisi olun. Gerekirse ekipleri defalarca ikaz edin.

sokak hayvanları

* Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara, kuytu köşelere koyun veya en azından kendi evinizdeki artıkları sokak hayvanları için ayırın.

* Sokak hayvanları için koyduğunuz su donduysa değiştirmelisiniz. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında kullanmamaya dikkat etmek gerekir.

* Kuşlar için camınızın önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.

hayvanlar

* Düşük bir ücret karşılığında kasabınızdan 3-4 kg sakatat alıp yardıma muhtaç hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Bunları ücretsiz sağlayan kasaplarda var.

* Apartmanınızın kazan dairesine, apartmanın sakinlerinin de onayını alarak soğuktan ve yağıştan ıslanmış kedileri alıp bakabilirsiniz.

* Aşırı olarak titreyen bir kedi ya da köpek görürseniz bu hipotermi belirtisi olabilir. Böyle bir durumda onu eve alarak yavaş bir şekilde ısıtmalısınız.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa etti
30 büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonu sokağa çıkma yasağı
Para ile maske satışı yasaklandı
Covid19’un tedavisi bulunduğu iddaa ediliyor

“Sokak hayvanlarını unutmayalım !” üzerine 1 yorum

  1. Oğuzhan Ballı dedi ki:

    çok iyi bir düşünce olmuş.. Sokak hayvanlarını unutmamak gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.