Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Photoshop’ta Birden Fazla Dosya Üzerinde Çalışma

Mehmet 25 Şub 2017 Photoshop 987 views  0

Merhaba,

Yeni bir derste beraberiz. Bir önce ki dersimiz de photoshop arayüzünü tanımıştık. Bu dersimiz de sizlere Photoshop’ta birden fazla dosya üzerinde çalışmayı anlatacağım.

Öncelikle yeni bir belge veya kayıtlı bir belgeyi açmak için menülerden kayıtlı bir belgeyi veya kayıtlı bir belgeyi açmak ile alakalı olan “File” menüsüne geldik. Eğer yeni bir belge oluşturacaksak NEW kayıtlı bir belge açacaksak eğer OPEN seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

Photoshop yeni dosya

Biz yeni bir belge açmayacağız şuan için. Kayıtlı bir belge açacağımız için OPEN seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza gelen kutu da resimlerimizin olduğu dosyaya giderek hepsini tek tek de seçebilirsiniz hepsini tek seferde seçebilirsiniz. Ben hepsini tek seferde seçiyorum ve diyorum.

Photoshop tüm dosyaları seçme

Bütün fotoğraflarımı photoshop çalışma alanıma getirmiş oluyor. Peki bu fotoğrafların arasında geçişler nasıl oluyor ? Çalışma alanımızın üst kısmında bulunan fotoğraf isimleri mevcut 1.jpg 2.jpg vb… gibi burada bulunan her hangi bir isime tıkladığınız da çalışma alanına o fotoğraf yada belge geliyor.

Photoshop belge geçişleri

Peki bu belgelerin hepsini aynı anda nasıl görebiliriz ? Kafanıza bir şeyleri planlamanız adına fotoğrafları yada belgeleri tek bir ekranda görerek işlemlerinizi daha kolay halledebilirsiniz. Bunu yapabilmek için “WİNDONW” menüsüne geliyoruz “ARRANGE” seçeneğine geliyoruz sağ tarafta tekrar açılan panelde hangisini seçmek istiyorsanız o seçeneği seçmeniz gerekiyor. Ben 6 fotoğrafı birden görmek istiyorum bu yüzden “6-UP” seçeneğine tıklıyorum ve fotoğrafların hepsi karşıma geliyor.

Photoshop fotoğrafları aynı kare

Photoshop fotoğrafların hepsi

Farkındaysanız fotoğrafların belli bir kısmını görüyoruz şuan. Tamamını görebilmemiz için Toolbox’dan kullanmamız gereken araçlar var bu şimdi ki dersimiz olmadığı için buraya değinmiyorum. Mesela bir fotoğrafın üstüne diğer fotoğrafı getirmek istiyorsunuz hemen Move Tool ( Kısa yolu V ) aracımızı seçiyoruz ve resim 1’de bulunan fotoğrafı tutup resim 5’in üstüne bırakıyoruz. Böylelikle 1 numaralı fotoğrafla 5 numaralı fotoğrafı aynı çalışma alanına geçirmiş oluyoruz.

Photoshop fotoğrafları taşıma

Daha sonra her şeyi eski haline geri gelmek istiyorsam tekrar “WİNDONW” menüsüne geliyoruz “ARRANGE” seçeneğine geliyoruz ve “CONSOLİDATE ALL TO TABS” seçeneğini seçiyoruz ve en son çalıştığım fotoğraf hangisi ise o çalışma alanımı kaplıyor. Fotoğraflarla daha fazla çoklu dosyalarla bu şekilde çalışabiliyoruz.

Photoshop eski hale gelme

Bir sonra ki dersimiz de görüşmek üzere.

VİDEOLU ANLATIM;

  • Videolu anlatım için GT Eğitim sayfasına teşekkür ederim.
Her Platforma Uygun Kişisel, Kurumsal Logo Tasarımı Yapıyorum
Photoshop’ta Yeni Belge Oluşturmak
Photoshop’ta genel arayüzü tanımak

“Photoshop’ta Birden Fazla Dosya Üzerinde Çalışma” üzerine 2 yorum

  1. Kadir Tezcan dedi ki:

    Porgramın kullanımını güzel anlatmışsın kardeşim. Çoğu tasarımcı tasarım yaparken tek yere odaklanmak zorunda kalıyor bilmediği için sende anlatarak güzel bir başarı elde etmişsin başarıların devamını dilerim.

  2. Recep Çalışkan dedi ki:

    Bilgisayarımda adobe photoshop cs6 yüklü fakat arada bir lazım oluyor sürekli kullanmadığım içinde bazı bilgileri unutuyorum. Mesela bugün lazım oldu fakat resimlerle ilgili bir sorun yaşadım bu makaleyi görüp işimi hallettim sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.