Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Kırmızı Ay Tutulması Nedir?

Mehmet 27 Tem 2018 İnternet 292 views  0

Bu akşam gerçekleşecek olan kırmızı ay tutulmasının sebeplerini haberimizde bulabilirsiniz.

Bu akşam bir kırmızı ay tutulması yaşanacak. Türkiye’den de canlı olarak izlenebilecek olan bu tutulmada Ay, kırmızı renge bürünecek. Süreç Türkiye saatiyle 20:14’te başlayacak, 02:28’de sona erecek.

Tam tutulma anı ise 23:21’de yaşanacak ve ay kıpkırmızı olacak. Ay, toplam 1 saat 43 dakika kırmızı görünecek. Bu, geçtiğimiz 100 yılın en uzun kırmızı Ay’ı olacak.

ay tutulması

Yukarıdaki görsel, tutulmanın izlenebileceği noktaları gösteriyor. Türkiye’nin büyük kısmı tüm süreci net bir şekilde izleyebilecek. İstanbul’un da dahil olduğu batı şeridi ise tutulmanın yalnızca son gölge evrelerini kaçıracak.

Ay tutulması nasıl gerçekleşir?

Ay tutulması, Güneş, Dünya ve Ay’ın düz bir hizaya girmesiyle oluşur. Ay, Güneş’ten gelen ışık sayesinde parlar, ışığı Dünya’ya yansıtır. Bu ikilinin arasında Dünya girdiğinde ise haliyle Güneş’ten giden ışığı engeller. Dolayısıyla Ay’a Güneş ışığı doğrudan ulaşamaz.

Ay tutulması

Ay neden kırmızı olur?

Işık, saydam ve farklı yoğunluktaki bir ortamdan geçtiğinde renklerine ayrılır. Eski avizelerde bulunan cam kristallerin, odanın her tarafına renkli ışıklar saçmasının sebebi budur. Yağmurlu havada gök kuşağının oluşmasının da sebebi aynıdır.

Ay tutulması

Güneş’ten gelen ışığı tutulma anında Dünya tamamen engeller. Yani Ay’a düz bir şekilde giden ışık kalmaz. Fakat Dünya atmosferi, uzaydan farklı yoğunlukta ve saydam olması sebebiyle, tıpkı avizelerdeki cam kristaller gibi ışığı renklerine ayırır.

Dünya’nın ve atmosferin geometrik şekli sebebiyle maviye yaklaşan renkler dışarı doğru saçılırken, kırmızı renkler Ay’ın bulunduğu noktaya doğru odaklanır. Bu durum Ay’a yalnızca kırmızı renkli ışığın ulaşmasına ve yansımasına sebep olur. Biz de böylece Ay’ı kırmızı görürüz.

Ay tutulması

Ay tutulması gezegenlerin yörüngeleri nedeniyle devamlı yaşanan bir astronomik olaydır. Eski çağlarda bu gök hareketlerini anlayacak astronomi bilgisi olmayan halklar, pek çok tabiat olayı gibi bunu da doğa üstü güçlerle açıklamıştır.

Tabii Ay’ın kırmızıya dönüşmesi, çoğu kültürde pek de hayra alamet olarak görülmemiştir. Kırmızı renk çoğu kültürde kan ve ateş gibi unsurlarla ilişkilendirildiğinden, böyle bir sonucun çıkarılmış olması da şaşırtıcı değildir.

Ancak Ay ve Güneş tutulmaları gerçekte Güneş Sistemi bildiğimiz düzenine kavuştuğundan beri, yani milyarlarca yıldır devamlı tekrarlanmaktadır. Güneş bundan bir kaç milyar yıl sonra ölene dek tekrarlanmaya da devam edeceğine şüphe yoktur.

Etiketler: , , ,
Wikipedia Türkiye’de erişime açıldı
İnternetteki Kişisel Verilerinizi Artık Silebilirsiniz
Türkiye’nin En İyi Web Radyosu Anonim Fm
Uzayda Sudan Roket Yakıtı Üretilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.