Evcil Hayvanlar Artık Otobüs İçinde Seyahat Edebilecek

Mehmet 10 Oca 2020 Haber 148 views  0

Şehirler arası otobüslerde daha önce sadece bagaj bölümünde taşınmasına izin verilen evcil hayvanlar artık yolcularla birlikte seyehat edebilecek. Karara varatandaşlardan farklı tepkiler geldi. Değişikliği destekleyenler kadar karşı çıkanlar da var.

Habere konu olan Ulaştırma Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bugüne kadar yolcuların seyahat sırasında otobüsün içinde evcil hayvanlarını taşımasına izin verilmiyor, hayvanlar sadece bagaj bölümlerinde taşınıyordu.

Kafeste ve kilitli bulunmak koşuluyla taşınabilecek

Yeni karara göre aşı karnesi bulunan kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar, özel kafeslerde kilitli bulunmak koşuluyla hayvan sahibinin kucağında ya da oturduğu koltuğun önünde taşınabilecek.

Hayvanlar için özel seferler de düzenlenebilecek

Ayrıca otobüs firmaları evcil hayvanların araç içinde taşınabileceği özel seferler de düzenleyebilecek.

Kararda şu ifadelere yer verildi: 

“Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri kilitli olmak şartıyla bagaj taşımaya mahsus bölümün dışında hayvan sahibi yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde de taşınabilir. Gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer düzenlenebilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine iki uyarma verilir.”

Para ile maske satışı yasaklandı
Covid19’un tedavisi bulunduğu iddaa ediliyor
Sakarya’da 1 gözaltı
18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.